Ip Telefon Çözümleri

Ip Telefon Çözümleri

IP Telephony sistemi temel olarak; bir Çağrı Yönetici (Call Manager), Ses Geçiti (Voice Gateway) ve IP Telefon cihazlarından oluşuyor.

Çağrı Yönetici; tüm telekom ses bağlantılarınızı (ISDN, Analog v.b.), geniş alan ağı üzerinden kurumunuzun diğerlokasyonlarıyla ses bağlantılarını ve IP Telefon cihazlarını yönetiyor.Ses Geçitleri; dış dünyayla ses bağlantılarınızı sağlıyor. Cisco çözümlerinde, hem ses destekli yönlendiriciler (router'lar), hem de özel ses geçit çözümleri bu amaçla kullanılabiliyor. Kullanım amacınıza göre aynı bir çok farklı modelden oluşan IP telefonlar, tamamen IP ağınız üzerinden çalışabiliyor. Üzerlerindeki geniş ekranla temel özellikler dışında XML temelli web servislerinin doğrudan telefon üzerinden kullanılabilmesini sağlıyor. Bu da IP telefonlarla yapılabilecekleri neredeyse sınırsız hale getiriyor. IP telefonlar üzerlerindeki ethernet port sayesinde bilgisayarınızın ağ bağlantınızı da yapmasını sağlıyor. Böylece ek kablolama yatırımı yapmanıza gerek kalmıyor. Bu temel bileşenler dışında IP telefonların ağ bağlantıları yanında, elektrik ihtiyaçlarını da sağlayan Güç Sağlamalı Anahtarlar (In-line Power Switches) kullanılabilir. IP Telephony sisteminin kurumunuzun daha verimli ve etkin çalışmasını sağlayacak özelliklerini ise şöyle özetleyebiliriz; Kullanıcılarınız ofis içinde başka masada çalışırken ordaki telefonu tüm özellikleriyle kendi telefonları gibi kullanabilirler. Hatta İstanbulofisinizdeki bir çalışan, Ankara'ya gittiğinde ona gelen tüm aramalar otomatik olarak oraya yönlendirilir. IP telefonlar üzerindeki ekranlar küçük bir bilgisayar ekranı gibi birçok uygulamayı çalıştırma olanağı verir. Böylece verimliliği artıracak birçok uygulama doğrudan telefonlar üzerine taşınabilir. Veri iletimi için kullandığınız geniş alan ağınız üzerinde ses görüşmelerinizi de kolayca entegre ederek lokasyonlarınız arasındaki telefon görüşmelerinizi kolaylaştır. Farklı lokasyonlara dağılmış kurumlarda tek bir noktadan tüm telefon trafiği yönetilebilir. Yeni açacağınız ofisler düşük maliyetlerle telefon sisteminize entegre edilebilir. Tek bir Çağrı Yöneticisi sistemi 2.500 IP telefona kadar destek verebilir. Ek sistemlerle bu sayı 100.000'e kadar çıkabilir. Yedek Çağrı Yöneticisi sistemleri veya yönlendiriciler üzerine yüklenen bir yazılım ile sisteminizin kesintisiz çalışması sağlanabilir. Özellikle farklı lokasyonlarda ofisleriniz var ise kurum içi telefon görüşmelerinizde çarpıcı maliyet tasarrufları sağlar.
Veri kablolaması ve telefon kablolamasını tek bir ortamda birleştirerek hem sistem yönetiminizi kolaylaştırır, hem de maliyetlerinizi düşürür. Kurum içindeki tüm çalışanların numaralarını doğrudan IP telefon üzerinden görebilirsiniz. Hızlı arama tuşlarıyla sıkça aradığınız 100 kurum dışı telefon numarasını kolayca arayabilirsiniz. Sistem yöneticisi tanımları doğrudan web arayüzü üzerinden yapılabilir. İstenirse kullanıcılar da, hızlı arama, kişisel telefon rehberi gibi düzenlemeleri web arayüzü üzerinden kendileri yapabilirler. Soft Phone çözümü ile multimedya özellikleri olan bilgisayarınızı doğrudan telefon gibi kullanabilirsiniz. IP telefonların login/logout özelliği sayesinde yerinizde yokken telefonunuzun istemediğiniz kişiler tarafından kullanımını engelleyebilirsiniz. Bu temel faydalar dışında, kurumunuza rekabet avantajı sağlayacak birçok çözüm IP telefon sisteminizle entegre çalışabilmektedir; Cisco Unity; e-posta, faks ve ses mesajlarınızı tek bir posta kutusuna yönlendirerek çalışan verimliliği ve müşteri memnuniyetinizi artırır. Personal Assistant, kullanıcıların e-posta ve takvimlerine telefonları üzerinden ulaşmasını sağlıyor. IP IVR (Cisco IP Interactive Voice Response), müşterilerinizin telefon tuşlarını kullanarak doğru kişiye, doğru bilgilerle aktarılmasını sağlıyor. IP ICD (Cisco IP Integrated Contact Distrubiton) düşük maliyetli, kolay yönetilebilen bir otomatik çağrı dağıtıcısıdıri.(ACD) IP CC (Cisco IP Contact Center) IP ağı üzerinde akıllı çağrı yönlendirme ve masaüstü bilgisayarlar telefon entegrasyonu (CTI) ve müşteri yönetimi gibi özellikler sağlayan bir çağrı merkezi çözümüdür.

ANKARA HİZMET VERDİĞİMİZ BÖLGELER,

Telesis,Karel,Fortel Santral  Kavaklıdere Servisi, Karel Santral Cinnah Servisi, Karel Santral Hoşdere Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Ayrancı Servisi, Karel Santral Turan Güneş Servisi, Karel Santral Oran Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Sancak Mahhallesi Servisi, Karel Santral Birlik Mahallesi Servisi, Karel Santral Balgat Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Öveçler Servisi, Karel Santral Cevizlidere Servisi, Karel Santral Yüzüncüyıl Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral 100.Yıl Servisi, Karel Santral Çiğdem Mahallesi Servisi, Karel Santral Çayyolu Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Ümitköy Servisi, Karel Santral Beysukent Servisi, Karel Santral Bilkent Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Beştepe Servisi, Karel Santral Bahçelievler Servisi, Karel Santral Emek Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Beşevler Servisi, Karel Santral Tandoğan Servisi, Karel Santral Mebusevleri Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Maltepe Servisi, Karel Santral Demirtepe Servisi, Karel Santral Sıhhiye Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Kolej Servisi, Karel Santral Kurtuluş Servisi, Karel Santral Siteler Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Aydınlıkevler Servisi, Karel Santral İskitler Servisi, Karel Santral Kazım Karabekir Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Akköprü Servisi, Karel Santral Ostim Servisi, Karel Santral İvedik Organize Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Sincan Servisi, Karel Santral Batıkent Servisi, Karel Santral Cebeci Servisi, Telesis,Karel,Fortel Santral Kızılay Servisi, Karel Santral Çankaya Servisi, Karel Santral Gazi Osman Paşa Servisi,